reklama

Nesúhlasíte so šéfom? Ako mu to povedať?

Znakom každej zdravej firmy je otvorená komunikácia. To znamená, že manažéri sa nesprávajú „ako Bohovia na Olympe“ a podriadení nemajú strach hovoriť aj o veciach nefungujúcich alebo nepopulárnych.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Svet však nefunguje ideálne, akokoľvek to dobre myslí akcionár, ale vy môžete k zdravému fungovaniu prispieť svojim asertívnym správaním. 

Vzťah medzi zamestnancom a jeho priamym nadriadeným budujú obaja.

Zloženie tímu, jeho kvalita a vzťahy na pracovisku sú vizitkou manažéra a firemných hodnôt. Z toho vyplýva, že do tímu ste sa dostali vďaka tomu, že si vás váš šéf vybral. To znamená, že ste sa mu páčili, spĺňali ste jeho očakávania a vyslovil vám dôveru tým, že ste sa stali súčasťou jeho tímu. Plníte zodpovedne svoje úlohy, dostávate od šéfa pravidelné spätné väzby a podieľate sa na tímových cieľoch? Pogratulujte si - ste platným členom tímu a máte vyslovenú dôveru!

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo však v prípade, keď pri plnení svojich úloh dostanete od šéfa zadanie, s ktorým nesúhlasíte. Dôvodov môže byť niekoľko: šéfom zvolený postup sa vám zdá komplikovaný, projekt, na ktorom pracujete sa nevyvíja v súlade s informáciami, ktoré sa reportujú vedeniu, dostali ste nespravodlivé hodnotenie a podobne. Ako sa zachovať, aby ste neurazili šéfa, neprišli o prácu a zároveň sa držali svojich hodnôt, ktorým veríte?

Každá situácia je jedinečná a neopakovateľná a neexistuje univerzálne spoločenské pravidlo, ktoré by vám dalo odpoveď. V obchodných spoločnostiach platia pravidlá hierarchie, ktoré vám môžu pomôcť. Pokiaľ je váš nesúhlas s vašim šéfom, neriešte to s kolegami, podriadenými, vyšším vedením, s nikým – iba s človekom, ktorému tá informácia patrí.

Želaný výsledok „win – win“

  1. Požiadajte svojho šéfa o osobné stretnutie, ktoré nebude trvať dlhšie ako 10 minút. Ideálny čas na tento typ rozhovoru je hneď ráno. Keď sa vás opýta na tému, len veľmi stručne mu odpovedzte, že sa jedná o: úlohu, projekt, report k tej a tej úlohe a uistite ho, že budete vecní a nebude vám to trvať dlhšie ako 10 minút. Nezamotajte sa pri dohadovaní termínu. Ide len o dohodnutie termínu.

  2. Pripravte sa na 5 minút a buďte vecní. Ďalších 5 minút môžete využiť na diskusiu. Váš prejav by mohol znieť nasledovne: Po prechádzaní si posledných údajov tohto reportu som prišiel na toto a toto.... čísla/výsledky sa vyvíjajú takto..... mne sa výsledok z predbežných výstupov javí takto... rozumiem správne tomu, že počítame s týmto... pri zadaní sme sa dohodli na tomto.... vývoj je nasledovný a pod.

  3. Neobhajujte sa, neospravedlňujte sa, nekľučkujte, neútočte. Pri šéfovej otázke: ty so mnou nesúhlasíš? Je vaša odpoveď: chcem iba poznať tvoj názor. Potrebujem od teba ďalšie inštrukcie, ako mám postupovať. Potreboval som to s tebou prebrať a informovať ťa.

  4. Nemusí hneď prísť odpoveď, ako ďalej a ani na ňu nečakajte. Je žiadúce, aby takýto rozhovor skončil pokojne a kľudne aj bez výsledku. Vašich 10 minút uplynulo, buď s vami šéf bude chcieť ďalej v téme pokračovať alebo mu dajte čas s vetou: budem čakať na tvoje ďalšie inštrukcie. Ďakujem ti za čas a tvoju dôveru, ktorú si mi prejavil.

A je to vonku. Zvládli ste to! Manažéri sú rovnakými členmi tímu, ako ste nimi vy. Nedovoľte, aby vás strach ovládol a otravoval vám vašu myseľ. Rozumný manažér víta každý konštruktívny názor. Väčšinou sú to osamelí ľudia, s veľkou zodpovednosťou a čím sú vyššie v hierarchii môžu stratiť kontakt s realitou. Preto aj keď so svojim šéfom nesúhlasíte, strach nie je namieste. Prejavte mu úctu a slušným pokojným spôsobom mu objasnite svoj pohľad na vec. Rozumný šéf vás vypočuje.

Eva Šnircová

Eva Šnircová

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mám za sebou vyše 20 rokov pôsobenia v korporátnom biznise, posledné roky v strednom a vyššom manažmente. Mojou hlavnou doménou bolo riadenie retailového obchodu a vďaka tomu sa práca s ľuďmi stala mojou vášňou. Rukami mi prešli stovky klientov a kolegov, ktorým som pomáhala pri dosahovaní ich osobných, profesionálnych a finančných cieľov vo finančných domoch na Slovensku.Svoje profesionálne pôsobenie som posunula do ďalšej úrovne. Dnes sa venujem vlastnému biznisu v oblasti kariérneho poradenstva individuálnym klientom pre ich výber zamestnania, nájdenie vhodnej profesionálnej orientácii, či hľadanie nových pracovných príležitostí. Kľúčom je rozvoj silných stránok, podpora, ich vizibilita a rozvoji osobnosti cez získanie nových životných návykov.Druhá oblasť, ktorej sa venujem je biznis mentoring pre malé a stredné firmy. Stabilne prosperujúci biznis je taký, v ktorom sú správni ľudia na správnych miestach, efektívne a zmysluplne nastavené procesy, spokojný majiteľ a lojálni zamestnanci. To je želanie každého majiteľa. Zoznam autorových rubrík:  Osobný rozvojPersonálny manažmentFiremná kultúraNezaradenéKariéraSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu