Čo má spoločné TRÉNING s pracovným pohovorom?

Autor: Eva Šnircová | 13.11.2018 o 11:41 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  315x

Hľadáte si prácu a investovali ste úsilie do profesionálneho životopisu? Potenciálni zamestnávatelia vás pozývajú na pracovné pohovory a po ich absolvovaní prichádza zamietavé alebo žiadne stanovisko? Niekde robíte chybu-TRÉNUJTE!

Gratulujem vám k prvému kroku, ktorý ste už zvládli. Ste majiteľom perfektného životopisu, ktorý vie zaujať! Teraz zastavte jeho bezhlavé rozposielanie lebo slovenský trh je maličký a to posledné, čo potrebujete v sebe zvládať, je pocit z odmietnutia. Napadlo vás, že by ste sa mohli nechať pripraviť na pracovný pohovor tréningom? Prevenciou sa dá stavu odmietnutia predísť :) Tak ako športovcovi trvá istý čas, kým na tréningoch naberie svalovú hmotu a kondíciu, rovnako tak by mal pristúpiť kandidát hľadajúci si novú prácu k "svojej mentálnej kondičke". Mali by ste venovať 80% príprave a 20% akcii. Zdá sa vám to prehnané? Poďme si o tom povedať viac.

Uvediem 5 oblastí, nad ktorými sa prosím zamyslite a pravdivo si odpovedzte, či ich máte zvládnuté.

  1. Na pracovný pohovor som si zistil/a dôležité informácie o spoločnosti, v ktorej sa chcem zamestnať. Poznám akcionárov, viem aký je jej hlavný predmet podnikania a mám prehľad ako je dlho na trhu a ako sa spoločnosti darí. Viem presne o akú pozíciu sa uchádzam a moje očakávania, tak po odbornej ako aj finančnej sú v zhode s očakávaniami môjho perspektívneho zamestnávateľa.

  2. Na pracovný pohovor sa dokážem vhodne obliecť a upraviť. Mám vo svojom šatníku oblečenie, ktoré je adekvátne firemnej kultúre, ktorú v novom zamestnaní očakávam. U žien vlasy, make up a celkový vzhľad nepôsobia rušivo a chôdza vo vysokých podpätkoch je sebaistá. Rovnako tak u pánov pôsobí celkový vzhľad upravene, kultivovane a oblečenie je kvalitné a vhodne zvolené k pozícii.

  3. Mám zvládnutú trému. Moje podanie suchej ruky je primerané, so sebavedomým pohľadom do očí a dokážem sa zrozumiteľne bez chvatu predstaviť. Netrasie sa mi hlas a viem plynule o sebe povedať to dôležité, čo potrebuje o mne môj budúci zamestnávateľ vedieť. Viem, ako udržiavať očný kontakt, ako mám sedieť a aká gestikulácia mojich rúk je prijateľná.

  4. Na pracovnú pozíciu, o ktorú sa uchádzam mám kvalifikáciu, osobnostné predpoklady a dokážem ich sebaisto odprezentovať. Uvedomujem si, že mám na to cca 30 minút, aby som primerane ambiciózne zapôsobil/a lebo viem, že dobrý dojem je na pohovore rozhodujúci. Dokážem zvládnuť situácie, kedy neviem odpovedať na otázky, ktoré ma prekvapia a viem klásť otázky, ktoré konštruktívne prispejú k rozhovoru.

  5. Pri poslednej otázke na výšku môjho platu a možnom dátume nástupu sa netvárim prekvapene a dokážem uviesť výšku svojej základnej mzdy, ktorú očakávam.

Ak je vaša odpoveď „NIE – nemám zvládnuté“ čo i len na jednu z týchto oblastí,
dostali ste čiastočne odpoveď, prečo ste zrejme svoju vysnívanú pozíciu nezískali.

Nič nie je stratené. Máte skúsenosť a teraz aj vedomosť, na čom je potrebné zapracovať. Všetko sa dá naučiť a bola by veľká škoda, keby ste to v tejto fáze vzdali. Existujú jednoduché riešenia, ktoré môžu pomôcť. Knižný trh ponúka radu motivačnej literatúry o verbálnej a neverbálnej komunikácii. Rovnako tak na túto tému nájdete niekoľko odpovedí na internete.

Praktickým riešením môže tiež byť vyhľadanie mentora/trénera, ktorý vás to naučí a razom môže vyriešiť veľa. Verím, že po vašej profesionálnej stránke to tiež trvalo nejaký čas, aby ste vedeli to, čo dnes viete. Objavte pre vás dôležité informácie a uvažujte nad prípravou na pracovný pohovor. Ak aj príde odmietnutie, minimálne budete mať zo seba dobrý pocit, že ste pre seba spravili maximum a skúsite to znova u iného zamestnávateľa. Po pohovore môžete opäť využiť služby mentora na konzultáciu, čo vám išlo a v čom komunikácia viazla alebo kedy prišla neistota. Nemusí to vyjsť na prvý pokus. V tom spočíva čaro osobného rastu - v praktických skúsenostiach a ochote na sebe pracovať. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Hygienici spresnili podmienky pre terasy v reštauráciách

Potrebujeme zmenu prístupu, vyzvala prezidentka politikov.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Čo nám hovorí Matovič? Máme sa obávať?

Premiér dnes sľúbil zmenu komunikácie.


Už ste čítali?