reklama

Ako odpovedať na otázku na pohovore - „Aká je vaša platová predstava?“

Jednou z posledných otázok, ktorú dostanete na pracovnom pohovore, je vaša platová predstava na pozíciu, o ktorú sa uchádzate. Skúsenosti hovoria, že táto otázka v kandidátoch spôsobuje rozpaky a niekedy dokonca až panické stavy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Aby ste predišli nepríjemnému stavu, je potrebné vytvoriť si stratégiu a prípravu odpovede na tento druh kľúčovej otázky. Pokiaľ si vypýtate málo, od prvého dňa v práci budete žiť s pocitom, že ste podhodnotení a mali ste si vypýtať viac. Pokiaľ svoju očakávanú mzdu „prestrelíte“ môže sa stať, že prácu nezískate. Samozrejme môžete pokračovať vo vyjednávaní a zľavovaní zo svojich nárokov. Čo ale pohovorujúcemu dáva vodu na jeho mlyn a kandidát sa dostáva do úzkych. Zrazu neviete koľko máte zľaviť, nastane trápne ticho alebo začnete dokonca hovoriť koľko zarábate teraz a chcete minimálne toľko a podobne. Ak aj pohovor po túto otázku prebehol veľmi dobre a vy nemáte jasnú odpoveď ohľadom svojho očakávaného platu, nemusí to pre vás dobre dopadnúť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V nasledujúcich riadkoch uvediem trojstupňový proces, ktorý vám pomôže pre formuláciu vašej odpovede:

1. Spravte si prieskum

Aby ste mohli dôverne diskutovať o vašich platových požiadavkách, musíte pochopiť že východisko pre odpoveď na túto otázku nie je úplne o tom, čo chcete vy, aké máte vzdelanie alebo doterajšie skúsenosti. Je to hlavne o tom, čo chce zamestnávateľ zaplatiť. Aký je jeho rozpočet.

Je niekoľko zdrojov, kde si môžete zistiť platové hladiny jednotlivých pozícií. Cenným zdrojom môžu byť pracovné portály, ako je napríklad LinkedIn profesionálny portál. Stretnutie s HR partnerom, recruiterom alebo headhunterom môže byť pre vás veľmi prospešné. Pokiaľ si hľadáte prácu sami, mali by ste hovoriť s ľuďmi, ktorí pracujú na podobných pracovných miestach, v podobnej oblasti. Nezabúdajte zohľadniť región, odvetvie a finančnú situáciu spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

2. Zistite aké sú možnosti pre vaše vyjednávanie

Po vašom platovom prieskume si vytvorte dostatočný priestor na vyjednávanie. Využite všetky možné dostupné zdroje informácií. Napríklad koľko kandidátov sa o danú pozíciu uchádza a tiež ako dlho je pracovná pozícia obsadzovaná. Čím dlhšie je pozícia otvorená, tým máte väčšie pole pre vyjednávanie. Je potrebné pamätať na to, že akokoľvek ste sa svedomito pripravili, ste stále v pozícii predávajúceho – kupujúci je váš potenciálny zamestnávateľ a on rozhodne.

3. Príďte s platovým rozsahom

Výsledkom vašej stratégie prípravy na túto otázku, je mať v sebe pripravené dve čísla. Prvé číslo je najnižšia možná suma, za ktorú ste ochotní novú prácu prijať. Druhé číslo by malo byť najvyššia suma, ktorú ste svojim prieskumom zistili, že je spoločnosť ochotná zaplatiť. Ak sa dohodnete niekde v strede, je to super výsledok. Môže však nastať aj situácia, kedy vám bude na pohovore ponúknutý dokonca nižší plat, ako máte teraz. To sa môže stať, keď sa kandidát uchádza o iné pracovné zaradenie. Napríklad z obchodníka, ktorý má nastavený vysoko-motivačný model odmeňovania sa chce stať manažérom. Tento fakt treba tiež brať na zreteľ. Sú odvetvia, kde je odmeňovanie postavené na rôznych motivačných modeloch. To znamená napríklad nižšie tarifné mzdy a pohyblivé variabilné zložky alebo dokonca sú povolania, kde sa nejedná o mesačnej mzde, ale o ročnom príjme. Ide hlavne o vysoké manažérske pozície.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

TIP: Pred tým, ako pôjdete na pracovný pohovor, pamätajte na prípravu stratégie v odpovedi o svojej platovej predstave. Ukážte svoju vyzretosť a presvedčte svojho budúceho zamestnávateľa, že ste na trhu práce zorientovaní a ponúknite mu okrem svojich zručností aj dôvod pre partnerský dialóg s vami. Pokiaľ potrebujete prípravu, kľudne si dohodnite so mnou stretnutie a rada vás na tento krok v kariére pripravím. 

Eva Šnircová

Eva Šnircová

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mám za sebou vyše 20 rokov pôsobenia v korporátnom biznise, posledné roky v strednom a vyššom manažmente. Mojou hlavnou doménou bolo riadenie retailového obchodu a vďaka tomu sa práca s ľuďmi stala mojou vášňou. Rukami mi prešli stovky klientov a kolegov, ktorým som pomáhala pri dosahovaní ich osobných, profesionálnych a finančných cieľov vo finančných domoch na Slovensku.Svoje profesionálne pôsobenie som posunula do ďalšej úrovne. Dnes sa venujem vlastnému biznisu v oblasti kariérneho poradenstva individuálnym klientom pre ich výber zamestnania, nájdenie vhodnej profesionálnej orientácii, či hľadanie nových pracovných príležitostí. Kľúčom je rozvoj silných stránok, podpora, ich vizibilita a rozvoji osobnosti cez získanie nových životných návykov.Druhá oblasť, ktorej sa venujem je biznis mentoring pre malé a stredné firmy. Stabilne prosperujúci biznis je taký, v ktorom sú správni ľudia na správnych miestach, efektívne a zmysluplne nastavené procesy, spokojný majiteľ a lojálni zamestnanci. To je želanie každého majiteľa. Zoznam autorových rubrík:  Osobný rozvojPersonálny manažmentFiremná kultúraNezaradenéKariéraSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu