Osobný tréner verzus vnútorný kritik

Autor: Eva Šnircová | 20.11.2018 o 12:14 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  315x

Výskumy ukázali, že priemerný človek, teda aj vy, sa sám so sebou rozpráva asi päťdesiattisíc krát za deň. Zhruba 80% z týchto vnútorných rozhovorov je o nás samých, v negatívnom svetle. Preberáme v sebe rôzne témy dookola. 

Váš vnútorný kritik vám hovorí: mňa určite nikdy nepovýšia, pýtať si zvýšenie platu by bola trúfalosť, manželovi sa už nepáčim, zle som vychovala svoje deti.... podobné myšlienky sa nám preháňajú hlavou a ovplyvňujú všetko. Ako by postupoval osobný tréner?

Nahradí osobný tréner vášho vnútorného kritika? Prečítajte si ako na to.

  1. Zastavte obhajovanie svojich limitov. Myšlienky, ktoré začínajú slovami každý, nikto, vždy a nikdy klamú. Ak si dopredu myslíte, že sa niečo nikdy nestane alebo že niekto vždy rovnakým spôsobom zareaguje – mýlite sa. Skúste si preformulovať napríklad myšlienku: Nikdy ma v práci nepovýšia. Na tvrdenie: Skúsim zapracovať na úlohe a pri jej odovzdávaní sa zmienim šéfovi, že so mnou môže počítať pri ďalších zadaniach. Alebo pri zostavovaní tímu pre nový projekt sa ponúknem, ako tímlíder. Maximálne, čo sa mi môže stať, je odmietnutie, ale aspoň dám o svojich ambíciách vedieť. Naopak, to môže zafungovať a skúsia to so mnou.

  2. Ste majsterkou v predpovedaní katastrof? Moja prezentácia bude určite najhoršia. Určite to miesto nezískam. Tento muž o mňa nemôže javiť záujem. Váš scenár je vymyslený a bičujúce myšlienky vás v ňom systematicky utvrdzujú. Čo tak rozmýšľať pri náznakoch katastrof takto: Moja prezentácia bude krátka a bude k veci. Dám si na ňu dostatok času a poprosím o jej kontrolu kolegyňu. Večer si ju prejdem a budem si sledovať čas. Do práce prídem načas a budem super nahodená, aby som spravila na vedenie dobrý dojem. Hotovo. Katastrofa sa rozplynula.

  3. Pokiaľ nemáte jasnovidecké zručnosti, nepredpovedajte, čo si bude o vás a vašej práci myslieť váš klient, šéf, či kolega. Čaká vás stretnutie s klientom a vy už dopredu viete, že si od vás nič nekúpi. Predpokladáte, že bude na vás nepríjemný, že už taký produkt má a kúpil si ho od špičkového poradcu, ktorému vy určite konkurovať nemôžete. Nahraďte čítane myšlienok klienta pravdou: Neviem, čo si práve o mne myslí. Tvári sa neutrálne, teraz prišla moja chvíľa. Skúsim ho presvedčiť, že toto je to, čo potrebuje. Možno som ho iba zle odhadla, veď vyzerá celkom v pohode.

  4. Doprajte si aspoň jeden deň v týždni bez tvrdení, ktoré začínajú spojením „mala by som“. Mala by som viac cvičiť, mala by som menej jesť, mala by som byť milšia, mala by som a dosaďte si to svoje. Automaticky si k tomuto tvrdeniu vytvárate odpor. Začnite alebo to zakopte.

  5. Zaraďujete buď seba alebo iných do kategórií hlupákov, idiotov, arogantných ľudí, neschopákov a podobne? Nálepkovanie vám bráni jednať s ľuďmi, ako jedinečnými bytosťami. Skúste si nabudúce povedať napríklad: tento človek nezareagoval podľa mňa úplne správne, ale možno mal len zlý deň.

  6. Pocit viny je asi to najhoršie, čo nás v našej hlave straší. Šéf mi už hodinu neodpovedal na môj email. Určite som mu neskoro poslala materiály a teraz je na mňa nahnevaný. Mala som sa viacej snažiť a nemala som .....bla bla a tak ďalej. Urobili ste, čo bolo vo vašich silách a čo vám vaše časové kapacity dovolili. Bodka!

Myšlienky nie je vidieť, ale je ich cítiť, hovoria o tom skúsenosti z „polygrafu“ (detektor lži). Naše myšlienky dokážu meniť teplotu tela, tep srdca, tlak krvi, rýchlosť dychu, napätie v svaloch a potenie našich rúk. Ovplyvňujú naše fyzické zdravie a skracujú alebo nám predlžujú život. Detektor lži dokáže zmerať nielen keď klamete, ale dokáže vyhodnotiť všetky vaše myšlienky. Osobný tréner, či vnútorný kritik spôsobujú, že každá naša bunka je ovplyvňovaná každou našou myšlienkou. Preto tváriť sa, že na našich pleciach nesieme váhu celého sveta vôbec nie je zdravé. Trénujte svoju myseľ a dajte si záležať na tom, o čom budú vaše vnútorné rozhovory.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Hygienici spresnili podmienky pre terasy v reštauráciách

Potrebujeme zmenu prístupu, vyzvala prezidentka politikov.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Opatrne s tou demisiou

Matovič zasa siahol po atómovom kufríku.


Už ste čítali?