Pred tým ako sa rozhodnete zmeniť prácu, položte si tieto 3 otázky

Autor: Eva Šnircová | 29.11.2018 o 14:42 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  735x

Ak aj vy máte pocit, že ste uviazli niekde na pol ceste, pred tým, ako pristúpite k zmene práce, položte si prosím základné otázky, aby ste si overili, či je to len dočasná únava alebo máte naozaj vážne dôvody pre zmenu.

Možno vám len chýba inšpirácia v živote a nie je potrebné hneď pristupovať k radikálnym krokom.

Pravda je taká, že nie ste sami. Pocit neistoty, či nespokojnosť v práci sú neuveriteľne bežné. Obzvlášť v časoch ekonomického rastu a pri nezamestnanosti na úrovni 5,38%, ktoré máme dnes. Zamestnanci sa cítia slobodnejšími pri rozhodovaní sa o zmenách v zamestnaní. Vidia príležitosti a aj malé nezhody, či zakolísanie v práci sa môžu stávať dôvodmi pre rozmýšľanie o zmene práce. Tomu nasvedčuje zvýšená fluktuácia, ktorá sa v súčasnosti pohybuje niekde medzi 14% až 16%. Pri vypočutí si informácie, že až 85% pracujúcej populácie v týchto časoch uvažuje o zmene práce a po informácii z prieskumu pracovného portálu Profesia.sk, že každý tretí pracujúci Slovák za posledný rok zmenil zamestnanie som spozornela.

Týka sa to aj vás?
Zamyslite sa prosím a úprimne si odpovedzte na nasledujúce 3 otázky,
či ste naozaj pripravení spraviť ďalší krok vo vašej kariére.

1. Ste si istí, že nepotrebujete len prestávku?

Je veľmi ľahké dostať sa do pracovnej záťaže, zažívať nekončiace zmeny a intenzívne tempo dnešného nepretržitého profesionálneho sveta. Emocionálna daň, ktorú za toto tempo zaplatíte a myšlienky ktoré bubnujú vo vašej hlave „už to ďalej nevydržím“, „už ďalej nevládzem“, nie sú ničím v stave vypätia nezvyčajné. Nechápte ma nesprávne, vyhorenie môže prísť a môže mať rôzne stupne a fázy. Nie vždy to však musí končiť odchodom zo zamestnania. Takýto stav sa dá riešiť dlhšou dovolenkou, dokonca neplateným voľnom alebo môžete požiadať šéfa o preradenie na inú pozíciu, či stiahnutie z projektu. Pokiaľ ste platným členom tímu a váš šéf za vami stojí, radšej si vás udrží vo firme, ako by mal o vás definitívne prísť.
Možno nakoniec dospejete ku kroku zmeny svojej kariéry, ale prestávka vo forme dovolenky môže byť prvý dobrý krok, len aby ste si boli istí svojim rozhodnutím.

2. Máte dostatočné sebavedomie, odhodlanie a zvládnuté svoje ego?

Ak chcete urobiť zmenu vo svojej kariére, ste pripravení uchádzať sa aj o nižšiu pracovnú pozíciu alebo rovnakú za nižší plat? Teda pokiaľ vás „nedraftuje“ konkurenčná firma a vy ste v skvelej vyjednávacej pozícii. Pri väčšine kariérnych zmien, hlavne pokiaľ máte viac ako 30 rokov sú potrebné nové skúsenosti, aby ste sa mohli uplatniť na trhu práce. Možno budete musieť vziať nižšiu pozíciu, za nižšiu mzdu. Možno budete musieť absolvovať dodatočné vzdelanie, aby ste získali potrebné vedomosti pre nového zamestnávateľa. Nie je zárukou, že získate vyššiu pozíciu, s vyšším platom. Preto je potrebné mať pevné zdravé sebavedomie, ale mať pod kontrolou aj svoje ego a odhodlanie učiť sa novým veciam a pracovať na sebe. S tým treba počítať, že najbližšie mesiace a možno aj prvý rok môže byť pre vás skľučujúci. Nikde nie je záruka, že získate lepšie miesto, v lepšej spoločnosti, s lepším šéfom a lepšími kolegami.

3. Ste ochotní opustiť svoju komfortnú zónu?

To znamená investovať čas a peniaze do svojho profilu, životopisu a osobného rozvoja. Zisťovať si informácie z trhu, budovať „network“ ľudí, vďaka ktorým sa k svojmu novému miestu dopracujete. Lebo uchádzať sa o prácu cez pracovné portály ako „no name“ asi nie je dobrý nápad. Odísť z komfortnej zóny tiež znamená, zamyslieť sa nad svojim ďalším smerovaním a zistiť, či chcete len prejsť ku konkurencii a po čase sa dostanete znova do tej istej situácie alebo chcete robiť niečo úplne iné, čo vášmu životu dá zmysel. Možno potrebujete viac svojho času pre rodinu. Možno zvažujete vlastné podnikanie. Možno by ste chceli ísť robiť niečo úplne iné, čo vás baví, ale neštudovali ste to. Viete čo by ste chceli robiť? Kým by ste chceli byť? Je to vystúpenie zo stereotypu, ktorý vás na prvý pohľad ubíja, na druhej strane, stereotyp je veľmi praktický. Nemusíte sa zaoberať podobnými otázkami a máte stabilný príjem a tým pádom ste v relatívnej zóne komfortu.

TIP na ZÁVER: Stojí za to racionálne premýšľať o svojom pracovnom živote, aby sa práca na vás samých začala prispôsobovať novej úlohe. Pretože pokiaľ vaša odpoveď na 3 horeuvedené otázky bola ÁNO, ste na zmenu vo vašej kariére pripravení. Budujte sieť kontaktov, vyhľadávajte nové príležitosti, inštruktorov, mentorov a hľadajte potrebné informácie pre túto zmenu. Pred tým však, ako začnete hľadať, si ujasnite ako prvé: "čo chcete robiť a čo vám vaša pracovná zmena má priniesť".

Našli ste sa v článku vy alebo máte niekoho vo svojom blízkom okolí, kto potrebuje poradiť v tejto téme, smelo mi pošlite otázku do mailu. Rada odpoviem na vaše otázky k téme článku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Hygienici spresnili podmienky pre terasy v reštauráciách

Potrebujeme zmenu prístupu, vyzvala prezidentka politikov.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Opatrne s tou demisiou

Matovič zasa siahol po atómovom kufríku.


Už ste čítali?