Je job hopping chybou zamestnancov alebo problémom zamestnávateľov?

Autor: Eva Šnircová | 4.9.2019 o 15:20 | (upravené 4.9.2019 o 19:34) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  627x

Rýchlejší vývoj sveta a túžba po rozmanitej kariére mladej generácie mileniálov, ktorá bude v roku 2020 tvoriť 35% svetovej pracovnej sily, nesmie nechať zamestnávateľov chladnými. Nemôžu si dovoliť nereagovať.

Tešíme sa z dobrých správ o klesajúcej nezamestnanosti na Slovensku, ktorej pokles už síce spomaľuje, ale dosiahli sme historické minimum 4,97% v ére samostatného Slovenska. Nízka nezamestnanosť môže predpokladať rast inflácie. Podľa Eurostatu v celej Európskej únii klesla inflácia na úroveň 1,4%. Slovensko však patrí v EU ku krajinám, ktoré v júli 2019 dosahujú najvyššiu mieru inflácie na úrovni 2,9%, čo znamená rast spotrebiteľských cien. Údaj, ktorý sa až tak často v tejto súvislosti neuvádza je – job hopping alebo po slovensky fluktuácia.

Nové preferencie pracovnej sily

V časoch, kedy je dostatok voľných pracovných miest, ekonomická prosperita a priaznivé podmienky sa zamestnanci správajú slobodnejšie. Sú odvážnejší vo svojich rozhodnutiach a môžu si dovoliť zvyšovať svoje nároky u zamestnávateľov. Nejedná sa v tomto prípade iba o nároky na zvyšovanie platov. Ide predovšetkým o zvyšujúce sa nároky na vzdelávanie, kariérne napredovanie, spolupráca so skvelými ľuďmi, podporujúca atmosféra na pracovisku a flexibilita v pracovnom čase. 

Podľa globálneho prieskumu „Veční uchádzači“ zistil Manpower Group, že až 37% zamestnancov neustále hľadá nové príležitosti, pričom 60% z nich je generácia vo veku 18 až 34 rokov – mileniáli alebo aj generácia „Y“. Dôležité je spomenúť, že 70% z nich je vo veku 25 až 35 rokov. Toto spresnenie je dôležité, nakoľko sa jedná o mileniálov s väčšou pracovnou skúsenosťou a zároveň s vyššou náchylnosťou pre zmenu zamestnania.

Zamestnanec neodchádza od zamestnávateľa, ale od svojho šéfa.

Zamestnanci, ktorí sú náchylní na zmenu zamestnávateľov sú tiež často nazývaní „fluktuantmi“. Ak by tomu tak aj bolo, v každom prípade je to spätná väzba pre zamestnávateľov pozrieť sa na svoje procesy a leadership. Rozhodnutie odísť, je vyvrcholením osobnej nespokojnosti zamestnanca a nenaplnených očakávaní. Buď nesprávne prebehol výberový proces, neprebehla správne adaptácia a stotožnenie sa alebo tým najčastejším dôvodom je nedostatočná práca priameho nadriadeného so svojim človekom. Šéf skrátka nemal na nováčika dostatok času, nemotivoval ho, nerozvíjal, nepočúval, nezapájal, nechválil, nedával mu pravidelnú spätnú väzbu ..... a doplňte si tam to svoje, čo mohol šéf urobiť a neurobil. Údelom manažérov je práca s ľuďmi a schopnosť tvoriť kvalitné interpersonálne vzťahy.

Potreba mäkkých zručností

Globalizácia, robotizácia a digitálna výroba bude nepochybne potrebovať zamestnancov s IT zručnosťami. Dopyt po technologických a digitálnych zručnostiach zaznamenávame naprieč všetkými odvetviami. Nie je ľahké prejsť si procesom učenia sa technickým zručnostiam, uznávam. O to náročnejší je proces učenia sa „soft skills“ – mäkkým zručnostiam. Dôraz je a bude kladený na komunikačné zručnosti, empatiu, mutlitasking, kritické myslenie, kreativita a schopnosť spracovávať komplexné informácie. Preto zamestnávateľom nezostáva nič iné, ako odísť od všeobecných školení a vytvárať krátkodobé, cielené vzdelávanie naprieč všetkými pozíciami pre rozvoj „mäkkých zručností“ lebo tie sú ku komunikácii nevyhnutné.

Talent management sa môže stať súčasťou firemnej kultúry alebo riešením môže byť drahý a neistý „headhunting“ – nábor talentov s nejasnou perspektívou. Lojalita a budovanie angažovanosti zamestnancov je beh na dlhú trať. Skratky obyčajne nefungujú a ak aj áno, tak iba dočasne, kým sa na trhu neobjaví lepšia ponuka a talent za ňou neodíde. Zamestnanci formujú pracovný trh a zároveň sú trhom formovaní. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Testovanie začne už v pondelok. Dokedy sa treba otestovať a čo sa zmení?

Testovanie si vo februári zopakujú najhoršie okresy.

Dobré ráno

Dobré ráno: Dotácie na rodovú rovnosť rozdali čudne

Ministerstvo rozdávalo viac ako 21-tisíc eur.

Komentár Zuzany Kepplovej

Hluchá linka, nefunkčná appka

Keď štát rieši násilie v rodinách.


Už ste čítali?