Motivácia vás naštartuje a vytrvalosť vás dovedie do cieľa

Autor: Eva Šnircová | 7.1.2020 o 16:30 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  480x

Začína sa nový rok 2020. Ľudia si dávajú novoročné ciele a predsavzatia. Doteraz nadobudnuté informácie, skúsenosti a spomienky z našich životných zážitkov, ovplyvňujú to, akým človekom sa chceme stať.

Informácie nám rozširujú obzory a vytvárajú nové ciele. Každý z nás sa už teraz niekde vidí a to, čo vidí, nazýva novou realitou.

Čo je MOTIVÁCIA a odkiaľ sa skutočná motivácia pre ciele berie?

Človek má úžasnú schopnosť, vďaka svojim zmyslom vedome vyťahovať zo spomienok tie udalosti, v ktorých sa cítil šťastný, milovaný, veselý a naplnený. Motivácia teda pramení z pozitívnych zážitkov a skúseností, ktoré sme v minulosti prežili. Je našim štartérom. Chceme mať opäť veľkosť 36, chceme mať opäť hlavu v oblakoch, chceme opäť bezstarostný život, chceme sa opäť cítiť bezpečne a pod... Naša motivácia môže za to, že si dávame novoročné alebo akékoľvek ciele. Žiaľ väčšina novoročných cieľov sa nenaplní. Prečo to tak je?

Motiváciou nie je cesta, ale výsledok

Väčšina ľudí si mýli pojmy cesta a cieľ. Je potrebné pochopiť, že ciest ako dosiahnuť samotný cieľ môže byť niekoľko.

Uvediem to na príklade: Ak ste sa rozhodli schudnúť 10 kíl, zvolili ste si cestu. Skúste si položiť otázku, prečo chcete schudnúť 10 kíl?

  • Chcete sa cítiť, ako pred 10 rokmi?
  • Chcete si obliekať krajšie veci?
  • Chcete si nájsť si nového partnera?
  • Chcete získať sebavedomie v práci?

Ak ste odpovedali na niektorú z týchto otázok „áno“ , našli ste váš skutočný cieľ. Ciest, vďaka ktorým tento cieľ môžete dosiahnuť môže byť rovno niekoľko a schudnúť je len jedna z nich.

Skúste si opäť sadnúť k zoznamu vašich novoročných predsavzatí a odpovedzte si, čo nimi skutočne chcete dosiahnuť. Zistíte tak, či ste si stanovili skutočné ciele a nie len cestu ako ich dosiahnuť. Spoznajte pravý dôvod, prečo ste sa rozhodli niečo zmeniť. Buďte k sebe úprimní, iba vtedy sa vám to podarí.  

Dôležitá je vytrvalosť.

Keď už máte stanovený svoj skutočný cieľ, môžete si zvoliť cestu na jeho dosiahnutie. Hoci žijeme v „instantnej dobe“, kedy nie je čas na nič, musíme sa na chvíľu zastaviť, upratať si myšlienky, určiť priority a urobiť správne rozhodnutia. Zábava začína práve tam, kde musíte investovať čas, pozornosť, sústredenie, nadšenie. Popasovať sa s neúspechmi a hľadať neustále riešenia, ako sa dopracovať k skutočnému vytúženému cieľu. Že sa vám nechce čakať? Rozumiem :-)

Nastavte si REÁLNE očakávania

Na záver by som sa ešte zmienila o nastavení reálnych očakávaní. Nastavením reálnych očakávaní predídete zbytočným sklamaniam. Sľub je spojený s nádejou a keď ho nedokážeme splniť, vytvárame si zbytočné sklamania a plané nádeje.

Pokiaľ cítite, že chcete vo svojom živote niečo zmeniť, cítite, že potrebujete zistiť svoju skutočnú motiváciu, nastaviť svoje skutočné ciele, stanoviť si skutočnú cestu a neviete ako na to, požiadajte o pomoc. Vyberte si pre vás najvhodnejšiu formu, či človeka, ktorý vám v tom pomôže. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Testovanie začne už v pondelok. Dokedy sa treba otestovať a čo sa zmení?

Testovanie si vo februári zopakujú najhoršie okresy.

Dobré ráno

Dobré ráno: Dotácie na rodovú rovnosť rozdali čudne

Ministerstvo rozdávalo viac ako 21-tisíc eur.

Komentár Zuzany Kepplovej

Hluchá linka, nefunkčná appka

Keď štát rieši násilie v rodinách.


Už ste čítali?